Rafael dentální klinika: SLUŽBY

Ošetření laserem

Ošetření laserem představuje nejmodernější a zároveň šetrnou alternativu klasické vrtačky, kyret nebo ultrazvuků k odstranění zubního kamene a v neposlední řadě chirurgického skalpelu.

Co je to laser

KEY LASER 3 Ošetření laseremLaser je vynálezem dvacátého století a za čtyřicet let své existence se stal nedílnou součástí našeho života. Setkáváme se s ním v mnoha oborech lidské činnosti. Předměty opracované laserem potkáváme na každém kroku a ani si někdy neuvědomujeme, že předmět, který držíme v ruce, má něco společného s laserem (laserové tiskýrny, dvd přehrávače, ...).

Slovo laser pochází z angličtiny. České pojmenování laseru je kvantový generátor světla, což se moc neujalo a používá se kratší název laser. Čím se ale liší světlo laseru od běžného světla? Laserové světlo je jednobarevné, uspořádané a má malou rozbíhavost.

Laser je zařízení, které přeměňuje dodávanou energii na laserové světlo. Nejdůležitější fyzikální veličinou, která úzce souvisí s funkcí laseru a hlavně s jeho využitím v jednotlivých lékařských oborech, je vlnová délka. Právě vlnová délka přesně určuje, na jaké tkáně bude konkrétní laserový paprsek nejúčinnější, nebo-li v jakém prostředí se bude nejvíce vstřebávat. Ve stomatologii se nejčastěji používají 2 typy laseru:

Diodový laser

Nejlépe se vstřebává v tkáních, kde je přítomno červené krevní barvivo - hemoglobin. Proto je tento laser nejúčinnější při ošetření měkkých tkání jako je dáseň, sliznice nebo kůže. S tímto laserem však stomatolog nedokáže odstranit (odvrtat) zubní kaz nebo zubní kámen.

Erbiový laser

Na rozdíl od diodového se lépe vstřebává v tkáních obsahující vodu. Protože voda je v určitém procentuálním zastoupení přítomna i v zubech, kostech, zubním kameni, atd., je tento laser pro zubního lékaře užitečným pomocníkem.

laser laser laser laser
1 - léčba zubního kazu 2 - ošetření kořenového kanálku 3 - léčba zánětu dásní a přilehlé kosti 4 - použití v chirurgii

MOŽNOSTI POUŽITÍ ERBIOVÉHO LASERU

1. Záchovná stomatologie (léčba zubního kazu)

V záchovné stomatologii se laser používá k bezkontaktnímu (žádné vibrace, žádný tlak, žádný nepříjemný zvuk) odstranění zubního kazu, ke sterilizaci povrchu zubu před pečetěním žvýkacích plošek a k ošetření citlivých zubních krčků. Stejnou koncovku (na obr.1) používá zubní lékař k léčbě oparů a aft.

2. Endodoncie (ošetření kořenového kanálku)

V endodoncii používáme laser ke sterilizaci kořenového kanálku při zánětu zubní dřeně. Touto laserovou koncovkou je rovněž možné proniknout přes kořenový hrot, pokud již zánět pronikl až do oblasti kolem kořenového hrotu (obr.2).

3. Paradontologie (léčba zánětu dásní a přilehlé kosti) a implantologie

V paradontologii používáme laser k odstranění zubního kamene a sterilizaci zánětlivého okolí. Laserová koncovka nejprve vyhledá zubní kámen, přístroj vyhodnotí jeho velikost a vypočítá přesnou dávku pro jeho odstranění. Velikost dávky a přítomnost zubního kamene je zobrazena na dispeji přístroje pro lepší orientaci zubního lékaře i pacienta. Díky diagnostice laserové sondy přístroj vysílá laserový paprsek pouze do míst, kde je přítomen zubní kámen, samotný povrch zubu zůstává nedotčený, což je velmi podstatné pro následnou regeneraci. Stejný efekt má laser i u zánětu dásně v okolí implantátů.

4. Chirurgie

V chirurgii se laser používá jako dokonalý chirurgický nůž. Výhodou je, že místo v okolí řezu nekrvácí, je sterilní a hojí se bez jizvy.

Použití laseru ve stomatologii přináší mnohé léčebné výhody a možnosti pro lékaře a velmi široké spektrum bezbolestných zákroků pro pacienta.

Výhody ošetření laserem

  • zákroky vyžadují minimální nebo žádné množství anestetika
  • nahrazuje klasickou vrtačku: žádné nepříjemné vibrace, tlak a zvuky během vrtání
  • bezpečný a šetrný způsob odstranění zubního kamene včetně kvalitnější a rychlejší regenerace
  • potlačuje bolest a otoky
  • po chirurgickém zákroku není nutné ránu šít
  • zastavuje krvácení během chirurgických zákroků
  • rychlejší průběh hojení
  • nepatrné tvoření jizev
  • sterilizační efekt během zákroku

 

(Ošetření KEY LASER 3 není hrazeno zdravotní pojišťovnou)

 

facebook
twitter
wifi
Přijďte si i vy pro nový úsměv
ordinační hodiny
ohodnoťe naši práci
dárkové poukázky
e-mail

Rafael dentální klinika, Zlín, Česká republika

734 291 111 / 776 800 312

úvodklinikatýmděti3D prohlídkaslužbyhodnocení certifikacekontakt